Tko želi ostati, neka ostane!
„Dobrovolnjo napušstanje“ nije ništa drugo, nego indirektno protjerivanje…
Zaustavite sva proterivanja! Solidarnost sada!
Demonstracija / 20.04.2013 – 14 sati / Freiburg – Johanneskirche
Baden-Wuerttemberg protjeruje unatoć obećane humane politike prema izbjeglicama. Tako su 2012 iz Baden-Wuerttemberg 763 osobe protjerane. Privremeni stop protjerivanja za porodice s maloljetnom djecom prestao je 20.03.2013, tako da sada i osobe koje već duže vrijeme žive u Njemačkoj moraju strahovati, da će morati napustiti regiju.
Životni uvjeti za izbjeglice su katastrofalni. Sloboda kretanja je ograničena, često su davanja u obliku robe umjesto u novcu. U izbjeglićkom domu svaka osoba ima 4,5 m prostora na raspolaganje. Tko se tome protivi, mora računati sa represijama od strane policije. Da su životni uvjeti vrlo loši, dokazuju česti protesti izbjeglica u Freudenstadt, Heidenheim, Kuenzelsau…
„Die gruen-rote Landesregierung“ povečava pritisak: „Asylantraege“ iz balkanskih zemalja rutinski se odbijaju. „Das Regierungspraesidium Karlsruhe“ izdalo je „Formular“ na kojem izbjeglice moraju odgovoriti dali su spremni „dragovoljno napustit Njemačku“, često bez prijevoda. Stjeće se utisak, da se izbjeglice prisiljava na takozvano „freiwillige Ausreise“. Alternativa je prijeteće protjerivanje te zabrana od 5 godina putovanja u Schengen podrućje. „Die freiwillige Ausreise“ je indirektno proterivanje .
Njemačko pravo azila ne pomaže izbjeglicama u njihovoj situaciji. Tko uspije u Njemačku nije u sigurnosti, jer se po „Dublin-II-Abkommen“ izbjeglice protjeruju u zemlje iz kojih su išle u EU. Njemačku ne interesira situacija u tim zemljama. Nečovjećno stanje i ekonomsko izrabljivanje nisu za Njemačku zapreka za protjerivanje. Razlikovanjem izdeđu političkih i ekonomskih izbjeglica Njemačka politika ima mogućnost večini izbjeglica uskratiti svaku zaštitu.
Freiburg se ponosi nazivom otvoreni grad, ali za izbjeglice to ne vrijedi. Nekoliko stotina osoba živi u zapuštenim stambenim domovima podalje od javnosti. Ured za strance u Freiburgu gura nepoželjne ekonomske izbjeglice u neizgeldne „Asylverfahren“, pa i osobe koje godinama žive u Freiburgu. Nakon jednog odbijenog zahtjeva za azil mogučnost protjerivanja je veća. Molba za azil se podnosi u Karlsruhe što je povezano sa raspodjelom u novu regiju. Lokalna politika u Freiburgu se tako riješila problema, a pogođenima je uskračeno pravo na samoodređen život.
Direktan kontakt između izbjeglica i domačeg stanovništva stvara solidarnost. U Freiburgu ima građanskih inicijativa koje su u kontaktu sa izbjeglicama, ali još je puno solidarnosti potrebno da bi se nešto pokrenulo.
Pođimo zajedno na ulicu! Pokažimo da mi protjerivanja iz Freiburga ne želimo i ne akzeptiramo.
Za „otvoreni grad Freiburg bez protjerivanja“.
Solidarnost sa pogođenima!